مراسم جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز در واحد کرج

۰۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۸:۳۸ کد : ۱۲۱ اخبار دانشگاه
مراسم جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز در واحد کرج
مراسم جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز در واحد کرج

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در جشن ازدواج دانشجویان دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز:

آموزش تئوری و بدون مهارت جامعه را به سوی بیکاری و معضل بیشتر پیش می برد

 

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا قرائتی با حضور در جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ضمن تبریک به دانشجویان متاهل، ورود به عرصه زندگی مشترک را پاسخگویی به نیازهای طبیعی بشر، رسیدن به لذایذ طبیعی و گذر از لذت های دروغین و مصنوعی دانست.

    وی با اشاره به نحوه آموزش جوانان در بهترین سال های زندگی در مدارس و دانشگاه ها تاکید کرد: در آموزش جوانان می بایست تحول اساسی صورت بگیرد چرا که این نحوه آموزش تئوری و بدون مهارت جامعه را به سوی بیکاری و معضل بیشتر پیش می برد.

 

   حاج آقا قرائتی ازدواج در سنین پایین تر را به جوانان توصیه کرد و گفت: هرچه سن ازدواج پایین تر باشد و زوج های جوان زودتر تجربه پدر و مادر شدن را به دست بیاورند، زندگی آنان هدف و معنای بیشتری خواهد داشت.

    وی مشکل اساسی بیکاری جوانان را نوع نگرش و آموزش آنان دانست و گفت: بعضی از تعاریف در جامعه می بایست اصلاح شود و نبایست کار کردن را مساوی با بدبختی و گرفتاری دانست. وی تاکید کرد تعریف هنر نیز در جامعه نیاز به بازبینی دارد و هنر چیزی است که بیهوده نباشد و در زندگی فرد تحول مثبت ایجاد کند.

 

     وی با اشاره به گذرا بودن جوانی و عمر انسان گفت: ارزش جوانی شما بیش از مدرکی است که از دانشگاه می گیرید و فکر نکنید انسان در زندگی فارغ التحصیل می شود چرا که تمامی زندگی عرصه آموزش است.

     حاج آقا قرائتی با بیان توصیه‌هایی به جوانان در خصوص ارزش‌های زندگی، حجاب زنان، عفت نگاه برادران، صبر و بردباری، عدم مقایسه زندگی خود با دیگران و پرهیز از چشم و هم‌چشمی را کلید های داشتن یک زندگی خوب و شیرین معرفی کرد.

  وی ادامه داد: همانطور که انسان در زندگی به حرف کارشناسان هر فن اعتماد داشته و اقتدا می‌کند در مسائل دینی و اجتماعی نیز می بایست به مراجع دینی و ولایت فقیه اعتماد و اقتدا داشت و در ادامه سخنانش به جوانان توصیه کرد حتما شماره تماس یک اسلام شناس و مرجع دینی را داشته باشند تا در موقع ضرورت به او مراجعه نمایند.

    حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به نزدیکی انتخابات گفت: اینکه انسان روشنفکر باشد خوب است اما کسانی که کورکورانه ادای روشنفکری را در می آورند دارای کمبودهایی هستند که سعی دارند با خاص بودن در یک وجه از رفتارشان از دیگران متمایز باشند و راه را به خطا می روند.

    بالارفتن سن ازدواج، نداشتن مهارت، عدم به کارگیری تمام توان، مدرک گرایی، نگرش اشتباه به کار و هنر و توقع بالا بدون زحمت را از مهمترین مشکلاتی دانست که جوانان جامعه با آن دست به گریبان هستند و تصریح کرد: تنها علم و مدرک انسان را نجات نمی‌دهد بلکه تنها راه نجات پناه بردن به آموزه‌های الهی و دینی است.

   راه نفوذ دشمنان در نسل جوان را از دو راه غفلت و شهوت دانست و گفت: داروی غفلت نماز و داروی شهوت همسر اختیار کردن و ازدواج است.

   وی به جوانان ورزش کردن، مطالعه کتاب، اصلاح کردن معیارهای اشتباه ازدواج، نگرش مذهبی، کمک به نیازمندان و هم نوعان و ازدواج در سنین جوانی را توصیه کرد و برای همه زوج های جوان آرزوی زندگی شیرین و پربار و پربرکت کرد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز دکتر بهروز میرزا رئیس دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز و رئیس واحد کرج با حضور در جشن ازدواج دانشجویی بیش از 226 زوج دانشجوی دانشگاه‌های استان البرز شروع زندگی مشترک و فصل جدید زندگی دانشجویان حاضر را تبریک گفته و مهمترین اصل در زندگی را توکل به خداوند برشمرد.

    دبیر هیأت امنای دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان البرز با بیان این نکته که بیش از 90 درصد ازدواج های دانشجویی ازدواج هایی موفق بوده است، گفت: ازدواج های دانشجویی به دلیل شناخت کافی و داشتن آگاهی کامل و بینش دانشگاهی که نسبت به یکدیگر در شرایط مناسب کسب می کنند از موفق‌ترین ازدواج ها در جامعه اعلام شده اند.

 

     وی سیستم بانکی، شهرداری ها، مراکز فرهنگی، سازمان ورزش و جوانان و سایر ارگان های جامعه را نیز در حمایت از دانشگاه در ترویج ازدواج های دانشجویی موثر دانست و گفت: خانواده یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی است و لذا ازدواج موفق باعث ایجاد یک خانواده سالم می شود و نتیجه خانواده سالم، آرامش و ایجاد امنیت در جامعه است.

     وی با اشاره به اینکه ازدواج یکی از مهمترین اتفاق های زندگی است گفت: روانشناسان معتقدند انسان از لحظه زندگی تا مرگ تمام اقدامات انسان برای رفع تنهایی است و بحث ازدواج چه در اسلام و مفاهیم دینی و چه از نظر مباحث علمی به عنوان بعد مهمی در زندگی مطرح است.

    رئیس واحد کرج افزود: با تمام اهمیتی که ازدواج دارد باید دانست که ازدواج هدف زندگی انسان نیست بلکه ابزاری است که بایستی فراهم شود تا انسان به سوی اهداف والای زندگی خود آسانتر گام بردارد.

      وی با اشاره به جمعیت پنج میلیونی دانشجو در کشور که به برکت جمهوری اسلامی ایران شاهد آن هستیم تاکید کرد: تمامی سازمان ها و ارگان ها به ویژه وزارت ورزش و جوانان می بایست دست به دست هم بدهند تا با همکاری دانشگاه‌ها و با ترویج ازدواج آسان دانشجویی، شرایط مناسب برای جوانان به منظور دستیابی به ازدواجی سالم، پایدار و بادوام فراهم شود.

  وی در پایان سخنانش ضمن تشکر از دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد کرج برای دانشجویان خوشبختی و سعادت و زندگی توام با معنویت و آرامش و در نهایت رسیدن به کمال آرزو کرد.

 

با حضور بیش از 226 زوج دانشجو

جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز  در واحد کرج برگزار شد

               به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج بیش از 226 زوج دانشجوی دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز در مراسم جشن ازدواج دانشجویی که به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سالن اجتماعات مرکزی واحد کرج برگزار شد، شرکت کردند.

 

      در ابتدای مراسم حجت الاسلام و المسلمین فرید مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد کرج ضمن تبریک به این زوج های جوان با تاکید بر اینکه اسلام دینی یک بعدی نیست گفت: در اسلام هیچ بنیانی مانند ازدواج نیست و همسر گزینی اصلی ترین خشتی است که در جهت ساختن بنای یک زندگی مشترک شکل می گیرد و یک مقطع استثنایی از زندگی است که با آن انسان پا به عرصه مسئولیت های اجتماعی می گذارد.

      وی همچنین از دکتر بهروز میرزا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و تمام دست اندرکاران برگزاری این جشن، به خاطر برگزاری این جشن باشکوه بصورت ویژه تقدیر و تشکر کرد.

  حاج آقا فرید تصریح کرد: با ازدواج، شما جوانان اولیاء دین را نیز خشنود کرده اید و گام مهمی در سلامت روح و روان جامعه برداشته اید.

      مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد کرج گفت: از وظایف ما در جامعه این است که سدهای کاذبی را که در مقابل تشکیل زندگی مشترک وازدواج جوانان در جامعه ایجاد شده است برداریم و پدرها و مادرها نیز در این امر مهم بسیار موثر هستند.

   وی اضافه کرد: دانشجویانی که در طول تحصیل خود ازدواج کرده اند نیز می توانند به عنوان آگاهی بخش دیگر دانشجویان و خانواده ها برای تشویق به ازدواج دانشجویی موثر باشند.

    وی افزود: در نهاد رهبری بر خود وظیفه می دانیم که تمام تلاش خود برای ایجاد بستری مناسب برای رشد و شکوفایی و سلامت و سعادت جوانان در جامعه اسلامی فراهم نماییم.

   لازم به توضیح است در این مراسم بیش از 102 زوج دانشجو طی امسال و 124 زوج نیز در سال گذشته ازدواج کرده اند که هدیه دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به آنها سفر معنوی به مشهد مقدس می باشد. همچنین این دفتر کارگاه های آموزشی ازدواج و جلسات مشاوره قبل و حین ازدواج را نیز به صورت رایگان برای این دانشجویان برگزار می کند.

 

دکتر غلامعلی افروز خطاب به دانشجویان مزدوج دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز:

خانواده مهمترین و بی بدیل ترین رکن هر جامعه است

     در ادامه آقای دکتر غلامعلی افروز کارشناس با سخنانی ضمن بررسی آسیب های خانواده به صورت مفصل راهکارهایی را برای حفظ و سلامت ارتباط زناشویی و زندگی مشترک بیان کرد.

     سنت 19 ساله ازدواج دانشجویی سنتی بسیار زیبا و ارزشمند است. خطاب به دانشجویانی که قصد ازدواج دارند گفت: فراوانی همسرگریزی و همسرستیزی در جهان و ایران قابل توجه است که ریشه اصلی آن دافعه های روانی، رفتاری و جنسی است و ریشه خوشبختی زوج ها مولفه های جاذبه های روانی، رفتاری و جنسی دانست.

وی رسیدن به آرامش را مهمترین هدف ازدواج از نظر قرآن و علمی دانست و گفت: آرامش یعنی خوشبختی و خوشبخت کسی است که از عمق وجود خود آرامش را احساس می کند. بنابراین خوشبختی مسیری است در زندگی و مقصد آن نیست.

      وی با تاکید بر اینکه فردا از نظر همگان رازی ناگشوده است گفت: طبق فرمایش حضرت علی(ع) از گذشته می بایست عبرت گرفت و در حال زندگی کرد و خیلی از فرهنگ ها از این کلام ایشان ضرب المثل ساخته اند.

    وی تصریح کرد: هر روز هدیه خداوند است و می بایست در استفاده بهینه از آن کوشید.

   دکتر افروز نکات کلیدی برای رسیدن به آرامش و عدم فرسودگی و عدم پشیمانی از ازدواج را به صورت مختصر داشتن سه صفت دانست و با اشاره به اینکه اساس ازدواج عاطفی و آرامشگری است افزود: شرط اول ازدواج این است که با همسر خود همراز و همدل باشید و مانند لباس پوشاننده یکدیگر باشید و همانطور که لباس با پوشاندن عیوب به نمایاندن زیبایی ها می پردازد، زن و شوهر پوشاننده عیوب یکدیگر باشند.

    دکتر افروز شرط دوم آرامش را صرف تمام و کمال محبت به همسر عنوان کرد که شامل احسان، صبوری، عاطفه، صداقت، محبت یک سویه و بدون انتظار عنوان داشت.

     این استاد روانشناسی تاکید کرد مومنین تلاش مدار هستند و نه نتیجه گرا و در جامعه مودت یعنی محبت دو سویه اساس روابط اجتماعی است اما این مودت در بین دو همسر بهتر است بدون انتظار بازگشت باشد.

    وی سومین نکته خوشبختی زندگی زناشویی را تقدیم تمام جاذبه ها به همسر است که این جاذبه ها شامل: جاذبه های ظاهری مانند لباس زیبا، آراسته بودن، خوشبو بودن و جاذبه های فکری مانند: خیرآفرین بودن، مثبت اندیشی، امیذوار بودن، اهمیت به تلاش یکدیگر عنوان کرد.

   وی تاکید کرد: تشویق، ترغیب و تکریم همسر بسیار توصیه شده است و استفاده از جاذبه های کلامی نیز می‌تواند از عوامل صمیمت بیشتر بین زوج ها باشد.

    دکتر افروز جاذبه‌های رفتاری و جاذبه‌های جنسی را نیز از ذیگر عوامل آرامشگری  بین زن و شوهر معرفی کرد و تاکید کرد: خانواده مهمترین و بی بدیل ترین رکن جامعه است و لذا می بایست در آرامش در کانون خانواده نهایت تلاش را به کار برد.

وی حفظ احترام یکدیگر، بها دادن به یکدیگر و تصمیم گیری مشترک برای گام های مهم زندگی از قبیل داشتن فرزند را از دیگر نکات دستیابی به یک زندگی شیرین برشمرد.

    این استاد دانشگاه در بخش پایانی سخنانش ضمن تاکید بر اینکه ایمان و باور در زندگی اثربخش است؛ پیشنهاداتی برای داشتن فرزندان سالم تر و صالح تر به زوج‌های جوان ارائه کرد.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج