دکتر محمد عبدالله خانی رئیس مرکز نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی :

رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی به نظارت، فراگیر است

۲۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۲ کد : ۱۵۶۳ اطلاعیه ها

     

    به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز، دکتر محمد عبدالله خانی رئیس مرکز بازرسی و نظارت دانشگاه آزاد اسلامی  در جمع مسئولین استان البرز و واحد کرج ضمن تبریک اعیاد گذشته و میلاد امام موسی بن جعفر(ع) ابراز امیدواری کرد تمامی دست اندرکاران در دانشگاه آزاد اسلامی با استعانت از این بزرگوار منشاء اثر و خدمت بوده و حرکت رو به جلو داشته باشند.

       دکترمحمد عبدالله خانی با تشریح حوزه های مرکز نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات گفت:  اداره کل حسابرسی داخلی، اداره کل ارزیابی مدیران واداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات سه حوزه اصلی این مرکز در دانشگاه آزاد اسلامی است و تاکید کرد: با وجود اینکه بازرسی، تخصصی تر از نظارت است اما کلان کار ما در دانشگاه آزاد اسلامی بر بحث نظارتی تعریف می شود.

     دکتر خانی با ذکر آیاتی از قرآن کریم گفت: نظارت اصلی از آن خداست و خداوند در تمامی لحظات ناظر و شاهد اعمال ماست، سپس فرشتگان و در رده سوم انبیاء الهی و اولیا الله قرار دارند.

    رئیس مرکز بازرسی و نظارت دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: نکته مهم دیگر در قرآن این است که سه عضو گوش، چشم و دل نیز برای نظارت بکار گرفته می شوند و اصل در دین اسلام نظارت فردی است و هر کسی بر اعمال خود آگاه است و بایستی بر آن نظارت داشته باشد.

     دکتر خانی تاکید کرد: مراقبه و محاسبه فردی پیش از نظارت دیگران توصیه شده است و اصل نظارت همان امر به معروف و نهی از منکر است که به صورت یک وظیفه شرعی بیان شده و لذا می بایست ابتدا از خویش شروع کنیم.

     رئیس مرکز بازرسی و نظارت دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در سیستم دانشگاه آزاد اسلامی دفتر بازرسی و نظارت فقط با همراهی و همدلی تمامی پرسنل و اساتید قابل اجراست و بر این اصل قائل هستیم که همه بر اعمال خود ناظر هستند.

       وی با اشاره به بیاناتی از حضرت امیرالمومنین(ع) افزود: دانشگاه به عنوان مجموعه ای علمی، فرهنگی و فرهیخته یکی از مجموعه‌های تاثیرگذار در جامعه است و اولویت اول در این محیط بر پیشگیری است نه نظارت و کنترل تخلفات؛ چرا که اعتقاد داریم بر خلاف تمامی نظام های رفتاری و حسابرسی اداری، می توانیم براساس امر به معروف و نهی از منکر به پیشگیری از مسائل و مشکلات بپردازیم.

       رئیس مرکز نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد نگاه دکتر فرهاد رهبر در جایگاه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را نگاه پیشگیرانه دانست و تاکید کرد: دانشگاه به عنوان یکی از ارگان های مشورت دهنده و ارائه دهنده راهکار در جامعه به حساب می آید و اعضای این مجموعه آگاهی و فرهیختگی لازم برای نظارت بر خود را دارند.

     دکتر خانی با اشاره به اینکه مجموعه نظارت جدای از بدنه نیست؛ به تشریح رویکرد حوزه نظارت سازمان در دانشگاه پرداخت و گفت: رویکرد ما به نظارت، فراگیر است که با همکاری همگانی و فراتر از بازرسی عمل می‌کند.

     وی اظهار داشت: نظارت صرفا وظیفه این حوزه نیست بلکه با بهره گیری از نقطه نظرات و همفکری های تمامی اعضای این جامعه دانشگاهی استوار است و اگر هرکس بازرس و ناظر خود باشد، تلاش، دقت و سرعت کار به صورت مطلوبتری بیشتر می شود.

      رئیس مرکز نظارت دانشگاه خاطرنشان کرد با توجه به تراز ها و آمارهای مالی سالیانه، خوشبختانه با مدیریت دکتر میرزا در استان البرز  در حال حاضر واحد کرج با داشتن بیش از 33000 دانشجو در وضعیت متعادلی قرار دارد.

      دکتر خانی افزود: امسال برای اولین بار حوزه معاونت اداری و مالی در دانشگاه آزاد اسلامی حسابرسی شد و برخی اصلاحات صورت گرفت و نقاط ضعف و قدرت مشخص شد و این نشاندهنده این است که نگاه ما در این حوزه صرفا انتقال اشکالات نیست بلکه راهکارها و نقاط مثبت نیز منعکس شده و مد نظر قرار می گیرد.

   وی در پایان سخنانش با تاکید بر اینکه بازرس و ناظر از بدنه و سیستم دانشگاه است گفت: با توجه به اینکه امروز نیازمند اصلاح امور، بازنگری و تدوین روش های جدید برای برون رفت از مشکلات موجود هستیم، اولویت ما بکارگیری بیشترین همکاری ازسوی  بدنه اجرایی در جهت تامین منافع عمومی دانشگاه است.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز