حجت الاسلام سید محمد هاشمی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز:

در نظارت بایستی امانت، صداقت، دقت، انصاف، اشراف، زمان‌شناسی و اقدام به موقع لحاظ شود

۲۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۳ کد : ۱۵۶۴ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۹۲۲

     

      به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز، سیدمحمد هاشمی مسئول نهاد رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز با تبریک میلاد مبارک امام موسی کاظم(ع)، به نقل از حدیثی از ایشان پرداخت.

        وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جلسه تودیع و معارفه در این روز خجسته، نکاتی را به صورت صریح در بحث بازرسی و پایش برشمرد و گفت: در مبحث نظارت بایستی امانت، صداقت، دقت، انصاف، اشراف، زمان شناسی و اقدام به موقع را به عنوان اصول در نظر گرفت.

      مسئول نهاد رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز تصریح کرد:  در هر سازمانی اصولی وجود دارد که عدم پایبنیدی به هر یک از آن اصول، کل عملکرد سیستم را زیر سئوال می برد.

     حجت الاسلام هاشمی با تاکید بر اینکه نوع نگاه به کسانی که مورد بازرسی و نظارت واقع می شوند نیز مهم است، ادامه داد: این افراد به عنوان عیون و چشم‌های مجموعه هستند و مسئولین بایستی با آنها ارتباط تنگاتنگ داشته باشند و در برخی موارد از آنها مشاوره گرفته و طرف مشورت آنها قرار گیرند.

      هاشمی خاطرنشان کرد: گرچه مشورت بسیار مهم است اما اساس کار توجه است ؛ چرا که این افراد بیماری و ایراد کار مجموعه را تذکر می دهند و بیان می کنند.

   بحث دیگری که از سوی مسئول نهاد رهبری در زمینه نظارت مطرح شد، سنجش اهمیت موضوعات و نکات دیده شده بود.

وی برخی ایرادهای به ظاهرکوچک موجود در یک مجموعه را با موریانه مقایسه کرد که کم کم در کل مجموعه رسوخ کرده و نابودی به همراه خواهد داشت و تذکر داد: جنگ رو در رو با شیر به مراتب آسانتر از مبارزه با موریانه است.

  مسئول نهاد رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز همچنین تاکید کرد: بایستی در مواقع نیاز، به افراد متخلف یا ناآگاه تذکرات لازم داده شود و چشم پوشی مسئولین از عیوبی که در سیستم زیرمجموعه شان وجود دارد و به آسانی از کنار آن گذشتن به هیچ عنوان جایز نیست.

    وی سومین گام نظارت را پس از مشورت و توجه که شامل دیدن و شنیدن مشکلات می شود، بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: سومین گام عملکرد نظارتی، اقدام است و هرگاه برای حل مشکل یا رفع کاستی اقدام نشود، سیستم آسیب دیده و بیمار می شود.

    حجت الاسلام هاشمی عدم اقدام را به بیماری فراگیر تمامی سیستم های اداری کشور تشبیه کرد و توجه به نکات منعکس شده از طریق سیستم نظارت و بازرسی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها راه حلی برای جلوگیری از آسیب های آینده عنوان کرد.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز