دکتر نیازی مدیرکل گزینش دانشگاه آزاد اسلامی در واحد کرج : گزینش درست و اسلامی در دانشگاه همان پیشگیری پیش از درمان است

۱۸ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۱ کد : ۲۴۴ اخبار دانشگاه
دکتر نیازی مدیرکل گزینش دانشگاه آزاد اسلامی در واحد کرج : گزینش درست و اسلامی در دانشگاه همان پیشگیری پیش از درمان است
دکتر نیازی مدیرکل گزینش دانشگاه آزاد اسلامی در واحد کرج : گزینش درست و اسلامی  در دانشگاه همان پیشگیری پیش از درمان است

    

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، همایش یک روزه گزینش استان البرز با حضور دکتر نیازی مدیرکل گزینش سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بهروز میرزا سرپرست واحد کرج، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا فرید مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد کرج ، مدیران گزینش استان های تهران، مرکزی، البرز، همدان، قم و قزوین و جمعی از معاونین و مسئولین واحد کرج در سالن شهید مطهری این دانشگاه برگزار شد.

   در این همایش یک روزه دکتر میرزا سرپرست واحد کرج طی سخنانی با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه(س) اظهار امیدواری کرد تشکیل این جلسه آثار و برکات وخیرات فراوان داشته باشد و درگسترش ارزشهای دینی درکشور به ویژه جامعه دانشگاهی اثربخش باشد.

     دکتر میرزا با تاکید بر اینکه گزینش موضوعی است که درتمامی جوامع بشری وجود دارد گفت: قبل از انقلاب نیز گزینش وجود داشته ، البته با ملاکهای دیگر. وی ادامه داد: یکی از وظایف گزینش این است که تشخیص دهد برای یک مسؤلیت ویک قسمت فرد چه ویژگی باید داشته باشد و نهایتا برای رسیدن به یک جامعه سالم نقش گزینش ،نقش کلیدی و نقش محوری است.

     رئیس واحد کرج با اشاره به اینکه از بالاترین رده ها ی اجرایی کشور تا سطوح پایین تر درهرنظامی یک سری شرایط وصلاحیت‌ها یی باید وجود داشته باشد گفت: تشخیص این صلاحیت‌ها را مدیران گزینش دفاتر گزینش وافرادی که درحوزه گزینش کار می کنند به عهده دارند که بقای هر جامعه در گرو انتخاب مجریان سالم است که توسط حوزه گزینش اجرا می شود و البته شاخص های گزیش در هر مسئولیتی متفاوت است.

     وی با اشاره به اینکه کارکنان و مسئولین حوزه گزینش از اقشار فرهیخته جامعه هستند تاکید کرد: رعایت عدالت ، حقوق اشخاص، صیانت شهروندی ، بحث اخلاق مداری ، حفظ حریم به ویژه در انتخاب افراد خیلی مهم است . بنابراین مسؤلین گزینش وظیفه قاضی را هم به عهده دارند و رأیی که در  نهایت صادر می کنند وبعد از طی فرایند پرسشنامه وتحقیق و مصاحبه وصدور رای درتمام این مراحل باید اخلاق مداری ، انصاف ، عدالت ، حفظ شؤنات ورعایت حریم افراد لحاظ شود چراکه  ورود به حریم شخصی انسانها دلیل وحجت می خواهد و اگر رعایت نشود مطمئنا در جامعه آسیب جدی خواهد داشت .

   رئیس واحد کرج با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی که فرموده اند: گزینش باید عالمانه ، هوشیارانه ، ودقیق باشدگفت: این سه کلید واژه نشان می دهد که فرایند گزینش به چه صورت باید باشد. وی ادامه داد: فرایند گزینش بر محور اعتدال ، بدون سخت گیریهای بی مورد ویا سهل انگاری انجام شده و فرایندی کاملا هوشمندانه است که در آن براساس یک عقلانیت تصمیم گیری می شود .

    دکتر میرزا با تاکید بر رعایت حریم اشخاص گفت:خوشبختانه در دانشگاه آزاد اسلامی رای هایی که توسط گزینش صادر می شود دریک بازه زمانی منطقی صورت می گیرد وکارمند، استاد ودانشجوتکلیف خود را می داند.

    وی گزینش را بازووان توانمند و توانا وچشم بینا وتضمین کننده سلامت اداری ، نظام اداری که در دانشگاه بخش عمده اش نظام اداری است تعریف کرد و گفت: کار گزینشی کاربسیار سخت ومهمی است و می دانیم که چه وظیفه سنگین ومهمی به عهده دفاتر گزینش دردانشگاه آزاد اسلامی است.

      وی ادامه داد: درواحد کرج به حمدالله افرادی معتدل، دین مداروبراساس قانون مشغول هستند که قانون مدارانه عمل کرده و بامدیریت دانشگاه هماهنگ هستند .

     دکتر میرزا در بخش پایانی سخنانش گفت: با بکارگیری مشی اعتدال و عدم سخت گیری بی مورد توصیه اکید بنده این است که این روش باید ادامه پیدا کند وبحث تکریم ارباب رجوع طبق بخشنامه ریاست محترم دانشگاه در نظر گرفته شود. ایشان همچنین با اشاره به آیین نامه های ابلاغی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص عدم تجسس و ورود به حریم شخصی افراد افزود: همگی ملزم به رعایت آن هستیم تا انشاء الله  از نتایج پرخیر و برکت آن در بخش سلامت اداری و روند تصحیح  امور بهره لازم را ببریم .

      حجت الاسلام و المسلمین فرید مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد کرج نیز با تسلیت ایام فاطمیه و آرزوی بهره گیری از معنویات این ایام سخنان خود را آغاز نموده و گفت: در نظام تکوین و تشریع گزینش یک اصل است که در دو بخش تشریع و تکوین مطرح شده است. وی ادامه داد: در نظام تکوین انتخاب انسان از بین تمامی مخلوقات الهی یک گزینش مشهود است و در نظام تشریع نیز فلسفه پیامبران، قیامت و حساب و کتاب اعمال و نیز معیارهایی که خداوند برای انتخاب در وجود انسان قرار داده است نیز حاکی از فلسفه تشریعی گزینش است. 

     وی ادامه داد: انتخاب اولیا از سوی خداوند نشاندهنده هدف از خلقت جهان است و معیارهایی نیز اعم از عام و خاص مشخص نموده است که استعدادهای متفاوت، هوش متمایز، حیات متنوع، تمایلات گسترده و توان مضاعف انسان همگی بیانگر مفهوم و معنای گزینش است چرا که یکنواختی باعث از بین رفتن مفهوم تعالی می شود.

     حجت اسلام فرید با اشاره به آیات و روایات موجود ادامه داد: حضرت صدیقه طاهره(س) به عنوان محدثه معرفی شده اند در حالی که نبی نیست. ایشان ادامه داد: ملائکه به منزل ایشان حبوط کرده و می گفتند: خداوند تو را برگزیده است به عنوان افضل تمام زنان عالم در دنیا و آخرت انتخاب کرده است که این نشاندهنده محوری ترین اصول نیاز های جهان هستی است که قوام نظام هستی به آن بستگی دارد که همانا انتخاب و گزینش است.

      ایشان با اشاره به آیاتی از قرآن مجید گفت: در قرآن نیز مطالب فراوانی در مورد بحث گزینش مطرح شده است و ادامه داد در سیره عملی ائمه و در روایات نیز گزینش مطرح شده است همانگونه که امام صادق(ع) نیز بین شاگردان خود گزینش داشت و به همه ماموریت های یکسان محول نمی کرد.

    وی با تاکید بر حساسیتی که در مورد قضاوتی که در مورد افراد می شود گفت: مقام معظم رهبری نیز دقت را توصیه اکید کرده اند که هرچه این دقت بیشتر باشد در حیات و زندگی انسان نقش مهمتری داشته و امنیت بیشتری دارد.

      ایشان در پایان گفت: در گزینش باید از افراط و تفریط پرهیز کرد و ایمان، امانت و تقوا نیز لحاظ شود و اصول آن به درستی پیاده شود تا انشاء الله از یک سوی سلامتی انسان ها و جامعه انسانی و از سوی دیگر محافظت از منافع نظام جمهوری اسلامی و جامعه اسلامی بوده حاصل شود.

       در ادامه دکتر نیازی مدیرکل گزینش سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تسلیت ایام شهادت الگوی بانوان جهان حضرت فاطمه زهرا(س) با ایراد سخنانی گفت: در دین مبین اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان یک الگوی رفتاری و اعتقادی برای زنان معرفی شده است که ایشان نه تنها الگویی برای زنان بلکه الگویی برای کل جامعه بشریت است و مردها نیز می توانند از آموزه های این مقام والا بهره های فراوان ببرند و زندگی خویش را متعالی سازند.

   وی یکی از هدف های برگزاری این همایش را گذر از شکل و رسیدن به ماهیت کار گزینشی دانست و گفت: بخشنامه‌ها و آیین نامه های لازم در این زمینه در دسترس تمامی دست اندرکاران و مسئولین هست اما آنچه در این همایش مد نظر است ماهیت اجرایی گزینش افراد صالح در دانشگاه است که این روند در سه بخش دانشجویی، اعضای هیأت علمی و پرسنل غیرهیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بررسی خواهد شد تا دانشگاه از هر سه منظر دارای مصونیت شود.

    وی با اشاره به اینکه دانشجویان در دانشگاه در حکم امانت هستند گفت: اماناتی که در دانشگاه در دستان ماست می بایست به خوبی نگاهداری شده و با تعالی بهتر به جامعه بازگردانده شوند و لذا ناگزیر هستیم که از ابزاری غنی و قوی نیروی انسانی سالم اعم از استاد و کارمند استفاده کنیم.

     مدیرکل گزینش دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به طیف سنی دانشجویان که در عنفوان جوانی هستند و سپر فکری و اعتقادی جوانی دارند گفت: توجه به اهمیت وجود سپر حفاظتی برای پاسداری از این امانت های ارزشمند معنوی با برگزیدن افراد صالح برای بالا بردن کیفیت و سرعت کار بدون برخورد جزمی و دفعی است بلکه با رویه دقیق و محکم و با دقت نظر است که این به معنی تنگ نظری نیست.

    دکتر نیازی با تاکید بر نقش گزینش دردانشگاه که همان پیشگیری پیش از درمان است گفت: گزینش درست با معیارهای اسلامی در کشورمان که تحت حاکمیت اسلام است مانند یک واکسن است که دانشگاه را از بسیاری از آسیب ها مصون خواهد نمود.

     وی پرهیز از حب و بغض در افراد و گزینش اسلامی، رصدکردن وضعیت افراد و استمرار گزینش، گزیدن متخصص متعهد در مدرسه انسان سازی، را از معیارهای گزینشی دانشگاه آزاد دانست و گفت: می بایست از حداقل‌ها فراتر رفته و منفی نبودن کافی نیست بلکه می بایست مثبت ها را برگزید.

      دکتر نیازی با تاکید بر سخنان حضرت امام(ره) گفت: با توجه به اینکه انسانها در روند زندگی و در طول زمان دچار تغییر و تحول می شوند می بایست ملاک زمان حال فرد باشد.

    وی با اشاره به اینکه گزینش مسئول گرفتن دست افراد است نه گرفتن مچ آنان گفت: گزینش می بایستی انتخاب اسلامی باشد و همه برکات برگفته شده از دین مبین اسلام کمک کننده است در انتخاب افراد صالحی که منویات نظام، منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در گوش جان آنان نشسته و منشاء خیر و برکت در جامعه باشند.

      مدیرکل گزینش دانشگاه آزاد اسلامی نگاه گزینش را فراجناحی و دارای اعتدال دانست و گفت: این بدان معنی نیست که افراد شور سیاسی نداشته باشند بلکه بایستی نظر راجع به آنان بر اساس معیارهای اساسی و فارغ از جناح‌بندی های سیاسی باشد.

   دکتر نیازی تاکید کرد گزینش محرم اسرار زندگی افراد بوده و تمامی کسانی که با این ارگان سروکار دارند می‌بایست دارای خاطری آسوده باشند که اسرار زندگی آنان در محلی امن و به دور از چشم نامحرمان حفظ و نگاهداری می شود.

     وی در پایان سخنانش از دکتر میرزا رئیس واحد کرج و خدری مسئول گزینش استان البرز و سایر دست‌اندرکاران این واحد دانشگاهی تشکر و قدردانی کرد.

در ادامه این همایش یکروزه با برگزاری کارگاه تخصصی راهکارهایی در خصوص مسائل موجود و نحوه اجرای درست آیین نامه های مربوطه توسط دکتر رادمرد مدیرکل بازرسی هیأت عالی گزینش نهاد ریاست جمهوری به صورت مبسوط بیان شد.

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج