مصاحبه با سعید جمالپور

موسس مرکز تحقیقاتی کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

۰۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۹ کد : ۲۶۷۷ اطلاعیه ها

 

سعید جمالپور مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج رسالت مرکز تحقیقاتی کاهش ریسک سوانح طبیعی واحد کرج، را ایجاد آمادگی همه جانبه برای رویارویی با مخاطرات، کاهش خسارات و پیامدهای سوانح طبیعی عنوان کرد.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج مصاحبه ای را با ایشان ترتیب داده است که در ذیل مشروح آن آمده است:

ضمن عرض تبریک تاسیس مرکز تحقیقاتی کاهش ریسک سوانح طبیعی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، لطفا خودتان را به صورت مختصر معرفی فرمایید.

  • سعید جمالپور هستم. از مدرسین دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و با میزان تحصیلات دکترای مهندسی عمران در گرایش زلزله. سال 96 براساس ارزیابی هایی که از سوابق فعالیت های فرهنگی مانند اردوهای جهادی و... ، آثار علمی مانند مقالات و کتاب و همچنین فعالیت های آموزشی مانند تدریس و همکاری با دانشگاه های کشور مانند دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه آزاد اسلامی و ... داشتم، به عنوان دانشجوی برگزیده دکترای کشور در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شده و مدتها است که از اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نحبگان می باشم و همچنین عضو همکار و استاد راهنما در برخی از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور هستم.
  •  لطفا از نقطه آغاز ایده تاسیس این مرکز تحقیقاتی و احساس نیاز آن را تشریح بفرمایید.
  • هر بلایای طبیعی که در  طبیعت رخ می دهد، مخاطرات و عموماً پیامدهای منفی اقتصادی، جانی و ... به همراه دارد که در این مرکز هدف اولیه ایجاد آمادگی برای رویارویی و به تبعیت از آن  کاهش میزان خسارات و پیامدها و به بیان دیگر کاهش ریسک این مخاطرات است که در قالب  برنامه ریزی های مدیریتی، ارائه آموزشها، انجام مطالعات و ارائه خدمات اجرائی و در هر سطحی  قابل ارائه می باشد .

از لحاظ شخصی با توجه به رشته تحصیلی خود و مطالعات و آموزه های مرتبط با زلزله و آیین نامه های اجرایی و مدیریتی که در این زمینه وجود دارد و نیز با توجه به وقوع حوادث طبیعی متعددی که در کشور بویژه در سال های اخیر مانند زلزله و سیل داشتیم؛ مدتها بود که ضرورت ایجاد مرکزی برای  نگاه علمی و پژوهشی با رویکرد کاربردی نمودن نتایج آن بهمراه استفاده از تجربیات و آموخته های دانشگاهی و تجربیات و آموخته های دیگران و مدون نمودن آنها ، بعنوان یک رسالت برای دانشگاه و خود و دیگر همکارانم در دانشگاه و مراکز تحقیقاتی در این زمینه ، این پتانسیل وجود داشت که  با اتکا به این موضوع و با توجه به تجارب فراوانی که در کشور در خصوص این رخدادها و نحوه برخورد با آنها وجود دارد ، نه تنها ظرفیت تاسیس چنین مرکزی برای اهداف فوق در کشور وجود دارد بلکه حتی در نگاه وسیع تر این ظرفیت نیز وجود دارد که بتوان با سایر کشورها (در وهله اول با همسایگان )و در نگاه کلان با مجامع بین المللی نیز تبادل اطلاعات، تجارب و علوم داشت.

بهرحال دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نهاد بر آمده از انقلاب و با ظرفیت عظیمی از اساتید برجسته و فرهیخته ، کارکنان خدوم ملت و نظام اسلامی و خیل عظیمی از دانشجویان  و فارغ التحصیلان در رشته ها و مقاطع مختلف که خود مجوعه گسترده ای را از تصمیم سازان ، تصمیم گیران و مسئولین اجرایی کشور می باشند ، رسالت ویژه ای را در این خصوص بر عهده داشته و با وجود قابلیت های فراوان علمی و زیرساختی آن و  با توجه به نگاه موسسین ، امناء و ریاست و مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی در حمایت از طرح های نو و علمی ، برای اولین بار و با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج شاهد اخذ مجوز مرکز تحقیقات کاهش ریسک سوانح طبیعی هستیم ، که ضمن تقدیر و تشکر از همه مسئولین دانشگاه اعم از واحد کرج و سازمان مرکزی دانشگاه ، می توان گفت که چنین مرکز تحقیقاتی در سطح کشور نیز کم نظیر است.

روند اجرایی کار از کجا و چگونه آغاز شد؟

  •  پس از ملاحظاتی که ذکر شد و وجود چرخه ی  مخاطرات، دانش و زیرساخت، در ادامه کار با هماهنگی های به عمل آمده با معاونت پژوهشی واحد کرج مراحل تاسیس آن آغاز شد و مکاتبات لازم با سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت و پس از طی روند بازدیدها و بررسی های کارشناسانه لازم از امکانات و توانمندی های واحد کرج، مجوز تاسیس این مرکز تحقیقاتی از سوی رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی و مسئول باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی، در تاریخ 25 تیرماه امسال صادر شد.

   برنامه های آتی شما برای فعالیت در این مرکز چیست؟

  • هدف ما در این مرکز تحقیقاتی جامع کردن اطلاعات، دانش و تجارب موجود در جامعه و ایجاد ارتباط نزدیک بین سازمان های اجرائی در امور مدیریت بحران ناشی از بلایای طبیعی ، مراکز علمی و اجرایی مانند پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ، نظام مهندسی ساختمان، هلال احمر ، ارگان های امدادی، دانشگاه ها، صاحبان صنایع و به طور کلی تمامی کسانی است که در امر کاهش ریسک توانایی ایفای نقش دارند. همچنین برنامه هایی برای برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزشی در حوزه ریسک، خطرپذیری، مقاوم سازی و به روز نمودن اطلاعات متخصصین، مدیران و حتی شهروندان داریم که بایستی با برنامه ریزی دقیق به تهیه پروپوزال های خاص و تشکیل کمیته های تخصصی میان رشته ای با حضور کارشناسان رشته های گوناگونی همچون عمران، برنامه نویسی، مدیریت، برق، مکانیک، علوم پزشکی، علوم انسانی و ... پرداخته شود.

با عنایت به تاکیدات ریاست محترم واحد کرج جناب دکتر محمدحسن برهانی فر در خصوص فعالیت های فرامرزی و بین المللی  دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج  از دیگر برنامه های این مرکز همکاری با بخش های مرتبط در سازمان ملل، مراکز مشابه در کشورهای همسایه و کشورهای دارای تجربه در مقابله با بحران ها و مخاطرات در حوزه تبادلات علمی و عملی، تبادل استاد و دانشجو ، فرصت های مطالعاتی در صورت امکان و در چارچوب قوانین خواهد بود که به یاری خداوند رحمان به سوی آنها گام خواهیم برداشت.

ضمن تشکر فراوان در پایان اگر صحبت خاصی دارید؛ بفرمایید.

  • خیلی از مباحث مطرح شده در زمینه کاهش ریسک نیاز به زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری دارد. رویکرد مرکز تحقیقاتی کاهش ریسک سوانح طبیعی، فراهم آوردن تمهیدات نرم افزاری در قالب تولید نرم افزار، سناریوها و مشاوره های تخصصی یا عمومی است که بتواند به مسئولین و شهروندان کمک کند تا بهترین تصمیم را جهت به حداقل رساندن ریسک حوادث طبیعی اخذ نمایند. آنچه مسلم است انسان کنترلی بر وقوع سوانح طبیعی ندارد اما می توان  با کنترل شرایط و تصمیم گیری ها در کمینه کردن خسارات و پیامدهای این سوانح وارد عمل شد.

در پایان از کلیه مسئولین سازمان مرکزی دانشگاه به جهت همراهی و راهنمایی و صدور مجوز های لازم ، جناب آقای دکتر برهانی فر ریاست محترم دانشگاه آزاداسلامی واحدکرج به خاطر حمایت های فراوان و دیدگاه بلند ایشان و از جناب آقای دکتر شیرنگی معاونت پژوهش و فناوری واحد کرج به دلیل همکاری ها و حمایت های فراوان ایشان در این راه تقدیر و تشکر ویژه دارم. صد البته مشکلاتی در خصوص رایزنی با مراکز مختلف و ارگان های ذیربط و منابع مالی پیش روی ما خواهد بود که تنها توقع ما از مسئولین حمایت های مادی و معنوی است تا این رسالت به بهترین وجه به ثمر برسد.

                                                                       روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج