دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج اولین و تنها واحد دانشگاهی با کتابخانه ویژه نابینایان

۲۴ مهر ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۷ کد : ۲۷۹۴ اطلاعیه ها

به بهانه روز عصای سپید و نابینایان

کارشناس کتابدار کتابخانه ویژه نابینایان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج از امکانات منحصر به فرد این کتابخانه در واحد کرج در مقایسه با دیگر دانشگاه های کشور سخن گفت.

   به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، به مناسبت روز عصای سپید و نابینایان مصاحبه ای با محمدرضا گوراب زاد کارشناس کتابدار کتابخانه ویژه نابینایان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج انجام شد.

 گوراب زاد در این مصاحبه ضمن تقدیر از حمایت های رئیس و مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ا ز قشر نابینا و کم بینای واحد کرج گفت: واحد کرج که در سال 1388  با تاسیس کتابخانه ویژه نابینایان اولین گام را در حمایت از این دانشجویان برداشت همچنان به عنوان اولین و تنها واحد دانشگاه آزاد اسلامی در کشور است که به صورت اختصاصی کتابخانه  ویژه ای را به دانشجویان نابینا و کم بینا اختصاص داده است.

      وی ادامه داد: در حال حاضر در این کتابخانه بیش از 380 جلد کتاب بریل، بالغ بر 4500 عنوان کتاب صوتی، تنها روزنامه کشور که ویژه نابینایان می باشد  و به صورت روزانه و مستمر در دسترس علاقمندان است و نیز مجله بشری، که یکی از مشخصه های مهم این مجله ارائه آن به صورت دوگانه بریل و خط درشت است، برای دانشجویان نابینا، کم بینا و خانواده های آنان فراهم نموده است.

  کارشناس کتابخانه نابینایان واحد کرج که خود جزو این قشر از دانشجویان است و کارشناسی خود را در زبان و ادبیات فارسی در واحد کرج و کارشناسی ارشدش را در واحد اسلامشهر اخذ نموده،  با اشاره به دیگر امکانات این دانشگاه گفت: در این کتابخانه علاوه بر فراهم نمودن فضای ویژه مطالعه برای دانشجویان نابینا و کم بینا تجهیزاتی دیگری نیز در اختیار آنان قرار گرفته است که مهمترین آنها شامل: سیستم های کامپیوتر مجهز به نرم افزار های ویژه نابینایان، پرینتر بریل به منظور تبدیل متون به نسخه های بریل جهت دسترسی راحت تر این دانشجویان به جزوات و مقالات علمی و آموزشی و دستگاه برجسته نگار با قابلیت تبدیل متون و نوشتار کامپیوتری به خط بریل در لحظه به منظور دسترسی آسانتر به متون کامپیوتری و اینترنت برای دانشجویان نابینایی که به نرم افزارهای صوتی دسترسی نداشته و یا کار با آن برایشان دشوار است؛ می باشد.

وی به دانشجویان نابینا توصیه کرد: حتی الامکان از امکانات خوبی که واحد کرج در اختیار آنان قرار گذاشته استفاده کنند تا ضمن تسهیل روند آموزش خود، مسئولین کتابخانه را در کشف و برطرف نمودن کاستی های موجود یاری کنند.

   کتابدار کتابخانه نابینایان با اشاره به برخی مشکلات موجود در و تهیه اقلام مصرفی، از مسئولین واحد کرج خواست با حمایت و اطلاع رسانی بیشتر این دانشجویان را به تحصیل دلگرم تر نمایند. وی همچنین پیشنهاد کرد: جلسات توجیهی ویژه ای برای دانشجویان نابینا و کم بینا در اولین ترم تحصیل در دانشگاه، برگزار و کلیه امکانات و تجهیزات موجود برای آنان به صورت جداگانه تشریح شود.                                                                  روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج