معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج:

حضرت زینب(س) پرستار آلام جسمی حماسه کربلا و باورهای اسلامی پس از آن بود

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۸ کد : ۲۹۳۱ اطلاعیه ها

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم اکبری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج از ویژگی های حضرت زینب(س) و پرستار سخن گفت.

     به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، در مراسمی که به مناسبت روز پرستار و میلاد حضرت زینب(س) در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار شد؛حجت الاسلام والمسلمین اکبری ضمن تبریک میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار به دانشجویان و استادان رشته پرستاری گفت: در واژه پرستاری، مفهوم مواظبت نهفته است که بسیار سخت تر از ساختن است و این مواظبت در دو وجه مواظبت جسمی و روحی باید انجام گیرد.

     معاون فرهنگی و دانشجویی واحد کرج ادامه داد: در کنار بیماری های جسمی در جامعه انسانی، بیماری ها و آلام روحی فراوانی نیز در جهان وجود دارد که حضرت زینب(س) در حماسه کربلا علاوه بر محافظت از جسم مجروحان، از آرمان ها و باورهای شهدا و اسلام بعد از کربلا نیز محافظت کرد.

   وی همچنین با اشاره به اینکه حضرت زینب(س) الگو و اسوه ماندگار پرستاری در جهان است، با بیان توضیحات مشروحی معرفت و دانش، شجاعت و صبر را سه خصوصیت مهم این چهره معنوی تاریخ برشمرد و گفت: پرستار باید در کنار باسواد بودن، باصفا نیز باشد و این امر در حرفه پرستاری که همواره با آلام انسان ها در ارتباط هستند سخت اما قابل تقدیر است.

     وی ادامه داد: پرستاری راهی بسیار سخت است که تنها هنگامی قابل عبور است که عاشقانه و همراه با باور و اعتقاد طی شود.

  معاون دانشجویی و فرهنگی واحد کرج ادامه داد: مردان و زنانی جان خود  را در دست گرفته اند تا از جان سایر انسان ها محافظت کنند و به عبارت دیگر پرستار شمعی است که خود می سوزد تا دیگران نسوزند.

        در این مراسم دکتر فریبا رسان نژاد مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی استان البرز طی سخنانی بر لزوم بهره گیری مناسب از آموزه های بالینی در دوران تحصیل در رشته های علوم پزشکی گفت: در پرستاری و سایر رشته های علوم تجربی، آموزش ها و تجربیات عملی بسیار ارزشمند است و تا وقتی که مباحث علمی با تجربیات عملی همراه نباشند، ارزش چندانی نخواهند داشت.

    وی همچنین در ارتباط با شعار امسال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت عنوان: جامعه و سلامت، هویت و منزلت، رفاه و معیشت گفت: در تمام دنیا پرستاری به سمت پرستاری جامعه نگر حرکت می کند و در کنار مراقبت و پرستاری از بیمار، آموزش برای بیماران از دیگر وظایف پرستاران است.

    مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: در همین راستا سال 2020  از سوی سازمان جهانی بهداشت سال پرستار نامیده شده و این به دلیل اهمیتی است که حرفه پرستاری در حفظ جان افراد و سلامت کل جامعه دارد.

     دکتر رسان نژاد با اشاره به سختی ها و تقدس حرفه پرستاری، با توصیه بر رعایت نکات اخلاق حرفه ای در پرستاری تاکید کرد: با تقویت حس همدردی، نوع دوستی و مهربانی می توان به کسانی که با آلام فراوان به بیمارستان ها، مراکز درمانی و درمانگاه ها وارد می شوند برخورد و ارائه خدمت نمود و به همین دلیل در تمام لحظات خدمت در حرفه پرستاری، می توان فرد را در جایگاه یک فرشته دید.

      در مراسم گرامیداشت روز پرستار در واحد کرج ضمن اجرای برنامه های فرهنگی شامل پخش کلیپ، اجرای مداحی و دکلمه، از تعدادی از دانشجویان برتر رشته پرستاری و اعضای هیأت علمی برگزیده این دانشکده نیز تقدیر شد.

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج