رئیس دانشکده پرستاری و مامایی واحد کرج:

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج تا کنون بیش از ۳۰۰۰ پرستار به کشور تقدیم کرده است

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۹:۵۹ کد : ۲۹۳۴ اطلاعیه ها

 

دکتر منصوره تجویدی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی البرز و رئیس دانشکده پرستاری و مامایی واحد کرج وضعیت، امکانات و تجهیزات آموزشی و حرفه ای رشته پرستاری در این دانشگاه را تشریح کرد.

به مناسبت روز و هفته پرستار و با توجه به اینکه سال 2020 از سوی سازمان بهداشت جهانی سال پرستار نامگذاری شده مصاحبه ای اختصاصی با دکتر منصوره تجویدی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی البرز و رئیس دانشکده پرستاری و مامایی واحد کرج صورت گرفته که مشروح آن در ذیل آمده است:

 

س:  لطفا شرح مختصری را از تحصیلات و مسئولیت خود در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج بفرمایید.

  • اینجانب دکتر منصوره تجویدی دکترای تخصصی رشته پرستاری از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم رتبه اول در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که از دانشگاه تربیت مدرس فارغ التحصیل شده ام . از همان دوران دانشجویی کارشناسی ارشد مشغول تدریس در دانشگاه های شاهد و دانشگاه آزاد اسلامی شدم و نهایتا در سال 1383 به عنوان عضو هیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج مشغول به کار شدم. از سال 1384 در پست اجرایی به عنوان مدیرگروه پرستاری تا سال 1392 مشغول بوده و از سال 94 تا کنون به عنوان رییس دانشکده پرستاری و مامایی و معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز مشغول به خدمت می باشم.

 

س: تعداد دانشجویان و امکانات رشته پرستاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج چگونه است؟

  • دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج دانشکده پرستاری و مامایی ازبهمن  سال 1364 جذب دانشجوی پرستاری و از سال 1368جذب  دانشجوی رشته مامایی در مقطع کارشناسی داشته است. در این دانشکده سعی شده که در حد امکان بهترین و مجهزترین تجهیزات، امکانات و فضای آموزشی برای تحصیل دانشجویان این دو رشته مهم فراهم شود. از این رو تجهیزاتی از قبیل مرکز مهارتهای بالینی، آناتومی، آزمایشگاه، سایت ، کتابخانه، بخش اداری و کلاس های درس در اختیاران دانشجویان علاقمند به این دو رشته است که علاوه بر یادگیری علوم نظری تخصصی به یادگیری مهارت های عملی نیز بپردازند. همچنین برخی از آموزش های بالینی دانشجویان پرستاری نیز با تفاهم نامه های همکاری که میان دانشگاه و مراکز درمانی و بیمارستان های البرز منعقد شده، به صورت عملی و در قالب کارآموزی صورت می گیرد.

 

س: با توجه به سابقه طولانی واحد کرج در جذب دانشجویان پرستاری، میزیان استقبال از این رشته در واحد کرج به چه صورتی است؟  

  • واحد کرج به عنوان یکی از واحدهای دانشگاهی مطرح کشور در رشته پرستاری نیز علاقمندان فراوانی دارد که با توجه به ظرفیت‌هایی که سازمان مرکزی دانشگاه به این واحد اعلام می کند از میان علاقمندان آزمون سراسری پذیرفته شدگانی را بر اساس تراز و نمره لازم می پذیرید. در حال حاضر تعداد دانشجویان 268 نفر که شامل 76 دانشجوی پسر و 192 دختر می باشد و تعداد اساتید هیات علمی پرستاری این دانشگاه 11 نفر است.  این واحد دانشگاهی تاکنون توانسته است بیش از 3080  پرستار را به جامعه پزشکی کشور تقدیم کند و در رشته مامایی نیز 1441 نفر فارغ التحصیل داشته که بسیاری از فارغ التحصیلان این دو رشته جذب بازار کار مرتبط شده و بسیاری نیز در پست های اجرایی حساس مرتبط با رشته در سطح استان البرز و کشور مشغول به ارائه خدمت می باشند.

 

س: چه برنامه ها و تصمیم هایی برای آینده این رشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و استان البرز متصور هستید؟

  • با توجه به سیاست دانشگاه آزاد اسلامی وتلاش های معاونت محترم علوم پزشکی دانشگاه جناب آقای دکتر نفر در جهت توسعه رشته های علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج نیز در سال های اخیر در راستای تحقق این سیاست در حال تلاش جهت راه اندازی رشته های علوم پزشکی می باشد که امیدواریم به زودی پرونده رشته بهداشت عمومی در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مورد تایید قرار گرفته و انشاءا... تا سال آینده جذب دانشجو در این رشته انجام خواهد شد. همچنین پرونده 23 رشته مرتبط با علوم پزشکی و بین رشته ای تشکیل و برخی از آنها در شورای گسترش سازمان مرکزی تایید و به منظور طی مراحل بعدی به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارسال گردیده که منتظر بازدید بورد مربوطه از امکانات دانشکده جهت راه اندازی رشته ها هستیم. مهمترین این رشته عبارتند از: کارشناسی ارشد آموزش بهداشت، کارشناسی ارشد پرستاری سلامت جامعه و داخلی جراحی. کارشناسی ارشد صنایع غذایی با گرایش کنترل کیفی و بهداشتی.

   همچنین رشته های دیگری مانند: رشته بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای ، کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی و.... نیز در حال تکمیل نواقص مطرح شده توسط شورای گسترش می باشد که پس از رفع آنها انشاءا... در سال‌های آینده علاقمندان به این رشته‌ها نیز می توانند در واحد کرج به تحصیل بپردازند.

از سوی دیگر برنامه هایی  نیز در واحد کرج به منظور گسترش امکانات در رشته های علوم پزشکی در نظر گرفته شده است که مهمترین آن انعقاد قرارد داد با سازمان های مرتبط با حوزه علوم پزشکی در استان البرز است که مراحل اداری خود را طی می کند و امیدواریم که در اینده ای نزدیک همکاری های بیشتری با این سازمان ها صورت پذیرفته و پیشرفت هایی را در حوزه علوم پزشکی شاهد باشیم.

همچنین با توجه به همکاری های مشترک مرکز تحقیقات مراقبت های بالینی و ارتقای سلامت دانشکده پرستاری و مامایی با دانشکده فنی مهندسی و دانشکده مکاترونیک انشاءا... در زمینه تبادل دانش بین رشته ای و ساخت تجهیزات پزشکی  در آینده موفقیت های بیشتری کسب خواهد شد.

در سال های اخیر برگزاری دوره ها و کارگاههای مختلف مرتبط با حرفه پرستاری و مامایی در دانشکده برگزار شده و دوره های دیگری نیز مانند: کارگاه زخم، مراقبت از پوست، نسخه خوانی، احیای قلبی ریوی ، غربالگری زنان، مقاله نویسی، پروپوزال نویسی، تفسیر الکتروکاردیوگرافی و.... در آینده نزدیک به دلیل استفبال دانشجویان برگزار خواهد شد.

 

 

س: در پایان اگر سخن یا صحبت خاصی در خصوص رشته پرستاری دارید، بفرمایید.

  • طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در حال حاضر بالغ بر 45 هزار دانشجو در سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری در 192 دانشکده پرستاری و مامایی در کشور مشغول به تحصیل می باشند و محققین و اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته پرستاری موفق شده اند 25 درصد تولیدات علمی کشور را به خود اختصاص دهند که خود نشاندهنده اقدامات مناسبی است که در آموزش این رشته ها در حال انجام است. از سوی دیگر یکی از مقوله های مهم در حرفه پرستاری ، صلاحیت حرفه ای پرستاران است. پروانه صلاحیت حرفه ای که از سوی وزارت بهداشت به هر پرستار پس از اطمینان از احراز شایستگی های لازم علمی ، انضباطی ، اخلاقی، جسمی و روانی مبتنی بر استانداردهای حرفه ای تعلق می گیرد. اولین دوره آزمون صلاحیت حرفه ای در بهمن ماه سال 98 برگزار خواهد شد و از این پس پرستاران با ارائه پروانه صلاحیت حرفه ای مجاز به فعالیت در مراکز بهداشتی، درمانی و مشاوره ای در سطح جامعه خواهند بود که این نیز گام مثبت و امیدبخش دیگری برای دانشجویان این رشته محسوب می‌شود.‌

در آخر باید این نوید را بدهم که با توجه به وضعیت رو به پیشرفت رشته پرستاری در ایران و جهان، آینده درخشانی برای دانشجویان این رشته پیش بینی می شود و هر روز تعداد علاقمندان به تحصیل در رشته پرستاری رو به فزونی است. کمااینکه رشته پرستاری در حال حاضر نیز در بین 4 رشته پرطرفدار در بین شرکت کنندگان کنکور سراسری توسط داوطلبان انتخاب می گردد.

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج