هشتمین جلسه هیات امناء دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز

۱۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۲ کد : ۵۲۸ اخبار دانشگاه
هشتمین جلسه هیات امناء دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز
هشتمین جلسه هیات امناء دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز

در هشتمین جلسه هیأت امنای دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز عنوان شد:

در آینده ی نزدیک پردیس آموزشی، فرهنگی و رفاهی شهید عراقی طالقان در دسترس استادان، محققان، اردوهای دانشجویی ، ورزشی و آموزش های تخصصی ضمن خدمت واحد های دانشگاهی کشور قرار خواهد گرفت.


      به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز در هشتمین جلسه هیأت امنای دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز که با حضور حجه الاسلام دکتر عباسی فرد رئیس هیأت عالی نظارت و هیأت موسس منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی،آیت الله کازرونی نماینده استان البرز در مجلس خبرگان رهبری ، مهندس طهایی استاندار البرز، دکتر محمدرضا رحیمی پور نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر میرزا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز، حجه الاسلام حاج آقا فرید مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان ، دکتر یعقوبی رئیس دبیرخانه هیأت امنا و سایر اعضای هیات امناء در واحد کرج برگزار شد؛ در ابتدای جلسه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان به ارائه گزارشی از وضعیت واحدهای دانشگاهی این استان پرداخت و گفت: در استان البرز 10 دانشگاه اصلی و 3 زیرمجموعه دانشگاهی وجود دارد که دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز هم اکنون با 36000 دانشجو حدود 33% درصد جمعیت دانشجویی استان را در بر دارد. وی بزرگترین واحد این استان را دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج معرفی کرد که در سال 93 با اعلام پایگاه جهان اسلام جایگاه دوم کشور را بعد از واحد علوم و تحقیقات تهران به خود اختصاص داده است.

  دکتر میرزا در این گزارش به پیشرفت ها و دستاوردهای علمی، پژوهشی و آموزشی واحدهای دانشگاهی در استان البرز از قبیل: کسب رتبه دوم علمی در بین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بر اساسارزیابی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC ، برگزیده شدن برخی از اساتید این دانشگاه به عنوان پژوهشگران برتر در کشور، تبدیل مجله ریاضی واحد کرج به ISI، انعقاد قراردادهای برون دانشگاهی با مراکز تجاری و صنعتی، برگزاری مطلوب و شایسته همزمان دو جشنواره ملی اختراعات دانشگاه آزاد اسلامی و جشنواره رویش بنیادهای نخبگان استان های البرز و تهران به میزبانی واحد کرج با حضور بیش از 400 نخبه و مخترع کشور، تجلیل بیش از 600 دانشجوی شاهد و ایثارگر دانشگاه های استان البرز، برگزاری جشن ازدواج بیش از 200 زوج دانشجویی در واحد کرج اشاره کرد.

     رئیس دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز گفت: تاکنون 110 هزار نفر از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز فارغ التحصیل شده اند که از این تعداد 102 هزار نفر از واحد کرج می باشند.

   وی با اشاره به خروج تدریجی اعضای هیأت علمی حق التدریس از واحدهای دانشگاهی این استان و جایگزینی آنان با اعضای هیأت علمی تمام وقت گفت: در سال 94 در واحد کرج بیش از 80 نفر هیأت علمی جذب شده اند و در سال آتی نیز بیش از 100 نفر در این استان جذب هیأت علمی جدید خواهیم داشت که واحد هشتگرد نیز تقاضای خوبی در جذب هیأت علمی ارائه کرده است.

    وی با اشاره به طرح های تجاری سازی شده در واحد کرج در سال 94 اعلام کرد زمین 2 هکتاری برای شهرک شفا - شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است که کلنگ زنی آن در سال آینده صورت خواهد گرفت. همچنین با راه اندازی فن بازار در واحد کرج، محصولات تجاری شده به علاقمندان عرضه می گردد که تاکنون سه محصول تجاری شده شامل دستگاه جوش زیر آب و دستگاه آزمون غیر مخرب و محصول غذ ایی عسل در این فن بازر ثبت شده است.

  •    وی برنامه های سال آتی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز شامل انعقاد قراردادهای برون سازمانی در جهت توسعه صنعتی طرح های پژوهشی، ایجاد قطب علمی  رشته زبان و ادبیات فارسی در استان البرز، برگزاری همایش چهره های ماندگار علمی و ادبی در واحد کرج را به منظور رای گیری اعضا مطرح نمود.

     استاندار البرز در این جلسه از زحماتی که در سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز کشیده شد بویژه واحد کرج تقدیر کرد.

     آیت ا... کازرونی عضو منتخب خبرگان رهبری در استان البرز نیز وجود فضای پرسش و پاسخ و اثرگذار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در ایام انتخابات را تقدیر کرد و گفت: حاصل توضیحات و بحث هایی که در دانشگاه با نسل جوان و دانشجوی جامعه مطرح شد فضایی همراه با منطق و آرامش ، و نتیجه آن ، حضور چشمگیر مردم در انتخابات استان البرز بود.

   مهندس کمالی مدیرکل املاک و مستغلات دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص مرکز طالقان توضیحاتی داد و گفت:  مجموع زمین های 5/7 هکتاری این مرکز بخشی از اراضی مازاد و ساختمان های نیمه کاره ای که در آن وجود دارد ، به عنوان سرمایه دانشگاه آزاد اسلامی تلقی می شود و می بایست به صورت بهینه مورد استفاده قرار گیرد. وی افزود: با توجه به امکان سنجی کارشناسانه ای که صورت گرفته است و با در نظر گرفتن پتانسیل های موجود در طالقان امکان جذب سرمایه گذار خارج از دانشگاه برای ایجاد امکانات فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و اداری وجود دارد.

     وی نکات مهم کارشناسی شده را در این طرح بخش های علمی و اقامتی بیان کرد و گفت: وجود پتانسیل هایی از قبیل وجود گسل طالقان برای تورهای گردشگری و محققان زلزله و سازه، دیواره فنی و تخصصی سنگ نوردی علم کوه، سد مخزنی طالقان، نیروگاه بی نظیر برق طالقان، انرژی و زمین گرمایی موجود در محل دارای قابلیت های فراوانی برای بهره برداری علمی و فرهنگی است.

      دکتر عباسی فرد نیز با بیان حساسیت و تاکید آیت ا... هاشمی رفسنجانی بر حفظ مرکز های آموزشی ولو یک مدرسه کوچک در یک روستای دور افتاده کشور گفت: ساختار آموزشی این مرکز می بایست کاملا مستقل از عملکردهای فرهنگی، رفاهی و پژوهشی آن عمل کند و در واقع هدف از راه اندازی این گونه فعالیت ها در جهت توسعه و پیشرفت بخش آموزشی  باشد.

   وی همچنین بر لزوم دقت نظر در آمار ارائه شده از شرکت های دانش بنیان را مطرح کرد و گفت: از اصلی ترین مطالبات دانشگاه آزاد اسلامی دانش بنیان بودن شرکت ها به معنای واقعی است.

    دکتر محقق چهره ماندگار ادبیات فارسی کشور گفت: علم آموزی در دانشگاه می بایست توام با  برنامه های جانبی آموزشی جدید و متنوع باشد  به طوری که با روش های علمی روز جهان نیز آشنا شوند که در این زمینه می توان از تجارب کشورهایی مانند ژاپن و سایرکشورهای موفق استفاده نمود.

دکتر گنجی رئیس مرکز طالقان نیز با بیان وجود مشکلات ومسائل موجود و نیز امکانات و پتانسیل های قابل بهره برداری پیشنهاداتی در خصوص انجام بهتر امور ارائه کرد.

    در این جلسه همچنین تشکیل کمیته اسناد و املاک دانشگاه های استان متشکل از نماینده استاندار، رئیس واحدهای دانشگاهی، نماینده معاونت عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیرکل حقوقی دانشگاه برای مستندسازی املاک و اراضی واحدهای دانشگاهی در استان البرز به تصویب رسید.

     مهندس کمالی نیز با توضیح مبسوطی در خصوص اراضی دانشگاه های آزاد اسلامی استان البرز گفت: در این استان 4 مرکز و واحد با بیش از 100 هکتار زمین وجود دارد که 55 % آنها سند دارند و برای اخذ اسناد برای سایر اراضی می بایست اقدامات جدی صورت گیرد.

   همچنین در این جلسه گزارش عملکرد شورای برنامه ریزی و اقتصاد دانش بنیان واحد کرج با ساختار جدید هیأت امنای استانی در سه فصل ارائه شد. دکتر مهران روح نیا گفت :  سه کمیته تخصصی در این شورا شامل اقتصاد و سرمایه گذاری دانش بنیان، کمیته برنامه ریزی و بودجه ریزی و کمیته ارزیابی عملکرد می باشد که با تشکیل به موقع جلسات ، باعث تصویب طرح های کارشناسی شده و مصوبه هایی در راستای تسهیل پذیرش طرح های پژوهشی دانش بنیان و اجرایی شدن طرح های سرمایه گذاری  شده است.

    وی همچنین افزود: طرح های استفاده از سیستم های خورشیدی برای روشنایی محوطه دانشگاه، استفاده از امکانات پژوهشی مزارع تحقیقاتی، گلخانه ها و استفاده از پتانسیل فضاهای خدماتی و سالن های اجتماعات برای درآمدزایی دانشگاه در دست بررسی است.

  همچنین دکتر حسن احدی گزارش مبسوطی از کمیته نظارت بر اجرای مصوبات کمسیون هیأت امنای استان البرز را ارائه کرد.

   در پایان آخرین جلسه هیأت امنای استان البرز در سال 94 ، حجه الاسلام دکتر عباسی فرد با تشکر ویژه از عملکرد شایسته و قابل تقدیر دکتر بهروز میرزا در استان البرز بویژه واحد کرج گفت: سنوات خدمت هر انسان جزو برکات خداوند می باشد و می بایست به شایستگی از آن بهره برد.

    روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز