اجلاس مشترک دبیرکل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی استان های البرز، قزوین و قم

۰۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۱ کد : ۹۵۴ اخبار دانشگاه
در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار شد: اجلاس مشترک دبیرکل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی استان های البرز، قزوین و قم
اجلاس مشترک دبیرکل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی استان های البرز، قزوین و قم

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز،  اجلاس مشترک  دبیر کل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد کرج برگزار شد.

در این جلسه گزارش مبسوطی در خصوص واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزش عالی منطقه 6 شامل استان های البرز، قم و قزوین ارائه شد.

            دکتر میرزا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز در نشست روسای واحدهای منطقه6 دانشگاه مطرح کرد : ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج از نظر پتانسیل جذب و پذیرش دانشجو با تعداد دانشجویان یک استان برابر است.

وی گفت : استان البرز گر چه کوچکترین استان کشور است ؛ ولی با این وجود استان البرز قطب صنعتی کشور نیز به شمار می آید . البرز با نرخ رشد جمعیت 5/3درصد دو برابر متوسط مثبت  کل کشور هست و  برخوردار از چندین شهرک‌ صنعتی و ۱۱ موسسه تحقیقاتی تولیدی ملی ، دارا بودن جمعیت دانش آموزی آماده برای ورود به دانشگاه ،به طور متوسط سالانه در حدود 12هزار نفر دانشجو جذب دانشگاه های این استان می شوند.

     رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز گفت : مرکز سمای کرج به عنوان یکی از بزرگترین مراکز سمای کشور مطرح است. نمودار رتبه جهانی کرج که توسط وبومتریکس اعلام شده است ، حاصل تلاش‌های صورت گرفته توسط  استادان  ، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه است که با ارائه مدارک علمی و پژوهشی وزین طی شش ماه اخیر 1046 رتبه صعود داشته ایم.

وی افزود: 5% مجلات Hot paper کشور مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج می باشد و بیش از 3200نفر دانشجوی شاهد و ایثارگر در واحدهای دانشگاهی آزاد اسلامی در استان البرز مشغول به تحصیل هستند.

دکتر میرزا در خصوص روند جذب اعضای هیأت علمی در استان البرز گفت: 52% اساتید و اعضای هیأت علمی استان البرز در دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز مشغول فعالیت هستند که 51 نفر با رتبه استادی، 500 نفر استادیار و ۶۹ نفر رتبه دانشیار دارند . وی افزود : در مجموع 668 نفر در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز به کار تدریس مشغول هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز  تصریح کرد: ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج از نظر پتانسیل جذب و پذیرش دانشجو با تعداد دانشجویان یک استان برابر است.

وی همچنین در خصوص طرح‌های تجاری و درآمدزای واحد کرج و شرکت‌های دانش‌بنیان و میزان رشد درآمدهای غیرشهریه در این واحد توضیحاتی را ارائه نمود.

دکتر علیمحمد نوریان دبیر هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی در جمع روسای واحدهای منطقه 6:

سیاست دانشگاه آزاد اسلامی حرکت به سوی تربیت نسل چهارم و به وجود آمدن نسل کارآفرین است.

دکتر علیمحمد نوریان دبیر کل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی که در جمع روسای واحدهای دانشگاهی استان های البرز، قم و قزوین در واحد کرج حضور داشت ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از نظر کمیت و کیفیت مراتب و مدارج ترقی را به خوبی طی کرده است و قدم بزرگی در تمام زوایای علمی و اجتماعی کشور برداشته است.

دبیر کل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نسل اول دانشگاه آزاد اسلامی براساس آموزش و نسل دوم آن که در سال های اخیر نیز حضورش پررنگ تر شده است براساس تحقیق و پژوهش تربیت شده اند و برنامه ریزی ها باید به گونه ای باشند که به سوی تربیت نسل سوم و تربیت نیروهای تحصیل کرده متناسب با بازارکار، نیاز جامعه و کشور پیش برود.

دکتر نوریان گفت :وجود بیش از 3000 واحد صنعتی در استان البرز خود می تواند هم راهنمایی برای مشاغل در حال تولید و هم مشاغلی که از میان رفته اند باشند ؛ با استفاده از این داده ها و نیاز سنجی استان ،  دانشگاه هم باید به ارائه رشته های تحصیلی مورد نیاز همت گمارد.

وی در ادامه تاکید کرد: سیاست دانشگاه آزاد اسلامی حرکت به سوی تربیت نسل چهارم و به وجود آمدن نسل کارآفرین است.

     دبیر کل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی گفت :ایجاد موسسات واسط بین دولت و دانشگاه ، برای نزدیک کردن علم و صنعت و ساختار دانشگاهی با بازار کار تحت عنوان شرکت های دانش بنیان را ، راه حل مفیدی خواند اما تاکید کرد: این راه حل کافی نیست بلکه می بایست از امکانات و تکنولوژی های روز مانند اینترنت، فضاهای مجازی، شبکه های مخابراتی نیز استفاده کرد.

      وی با بیان مثال هایی در خصوص میزان اشتغال زایی دانشگاه‌ها در کشورهای پیشرفته گفت: دانشگاه آزاد اسلامی جنبش علمی بزرگی است که پس از انقلاب اسلامی ایران بوجود آمده است و نقشی بی بدیل و تاثیرگذار دارد. دانشگاه آزاد اسلامی جمعیت زیادی از جوانان کشور را آموزش داده است و امروز زمان آن فرا رسیده که ضمن همکاری بیشتر با صنعت به سوی رهایی از اتکا به شهریه و ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان در سطح جامعه همت بگماریم و دانشگاه ها به عنوان بنگاه های اقتصادی در کشور فعال شوند.

    وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص کیفی سازی آموزش در دانشگاه ها گفت: دانشگاه می بایست همیشه یک قدم از سایر بخش های جامعه جلوتر باشد تا جامعه پیشرفت کند و ارتباط منطقی بین نیاز جامعه با فعالیت های صورت گرفته در دانشگاه وجود داشته باشد.

    دکتر نوریان افزود: با وجود پیشرفت های تکنولوژی در سال های اخیر دفتر کار، استخدام تمام وقت، مراجعه حضوری و .... تقریبا منسوخ شده اند و ساختار جدیدی بر نظام اقتصادی جهان حاکم شده است که می بایست همگام با آن ، تغییراتی در نوع خدمات دانشگاهی ایجاد نمود.

     وی وظیفه واحدهای دانشگاهی دانست که مشاغل و رشته های مورد نیاز جامعه و استان خود را شناسایی و به سازمان مرکزی منعکس نمایند تا برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص اقدامات بعدی صورت گیرد .

     دکتر نوریان تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در دانشگاه آزاد اسلامی اقتصادی کردن دانشگاه، نداشتن دانشگاه های کارآفرین و دانشگاه‌های تخصصی است که ضرورت های برنامه‌ها، استانداردها و شاخص‌های کارایی آتی را مشخص میکند.

        دبیر کل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر مشکلات موجود در سیستم این دانشگاه را عدم توانایی در جذب دانشجویان خارجی و حتی جلوگیری از خروج دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور در بسیاری از رشته ها، عدم استفاده به موقع از دارایی هایی از قبیل زمین، ساختمان، استاد و امکانات موجود، عدم وجود نظارت هوشمند بر کل سیستم، عدم وجود دفاتری برای تفکیک و پیگیری تخلفاتی که ارتباطی به دانشگاه و سیستم دانشگاهی ندارد ولی در دانشگاه ها صورت می گیرد مانند تخلف، تقلب و ... ،  و همچنین فاصله داشتن از سیستم ارزیابی توانایی ها و ایجاد انگیزه برای ارتقاء علمی، فرهنگی و حتی اجرایی برشمرد.

      دکتر نوریان برنامه ریزی برای خروج از بحران های پیش رو را لازم دانست و گفت: وضع استانداردهای لازم می تواند الگوی خوبی برای برنامه ریزی های آتی، تخصیص بودجه و امکانات و حتی هدایت آموزشی و پژوهشی دانشجویان باشد و وجود هیأت های آینده پژوه در واحدهای دانشگاهی می تواند راهگشا باشد.

      وی تاکید کرد با اصلاحاتی در لایه بندی مسئولیت صدور دستورالعمل ها و برنامه ریزی ها از خرد به کلان در دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان برخی از مشکلات موجود را برطرف کرد و گفت: تجمیع یک و دو نیز با همین هدف صورت گرفت و شورای عالی راهبردی نیز به همین منظور با 9 کارگروه تاسیس شد و با ممیزی فعالیت‌های دانشگاه به بررسی مشکلات و معضلات و ارائه راهکارهای لازم و اولویتهای کاری پرداختند که به مناطق مربوطه ابلاغ شد.

    دکتر نوریان با تشریح بررسی های انجام شده در این زمینه به برخی از مسائل همچون تصحیح هرم اعضای هیأت علمی، تقویت نگهداری، تعمیرات و تجهیزات، هماهنگ سازی نرم افزارهای بکارگرفته شده در فناوری اطلاعات واحدها، نزدیک شدن به استانداردهای برنامه های سالانه و پنج ساله و نیز دقت در ارائه اعداد و ارقام در گزارشات و عملکردها، نظارت هوشمند و پیشگیری مشکلات در فرآیندها قبل از وقوع اشاره کرد.

    وی با اشاره به دفاتر امور بین الملل در واحدها گفت: سیاست فعلی دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس دفاتر جدید در کشورهای خارجی است.

رئیس واحد قم در جلسه مشترک دبیرکل هیأت موسس دانشگاه ازاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی منطقه 6:

واحد قم قابلیت تبدیل شدن به الگوی عملکردی برای دانشکده های علوم پزشکی را دارد

دکتر کسرایی با ارائه آماری از عملکرد واحد قم و مرکز آموزشی سما در این استان گفت: واحد قم با 22000 متر مربع فضای آموزشی دارای 12000 دانشجو است که بخش تحصیلات تکمیلی آن رشد بسیار چشمگیری در دو سال گذشته داشته است.

    وی با اشاره به پتانسیل بسیار بالای واحد قم گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم بزرگترین واحد آموزشی استان قم است که دانشگاه دولتی قم با داشتن 8000 دانشجو در رتبه بعدی قرار گرفته است.    

وی افزود: با وجود اینکه یکی  از قدیمی ترین دانشکده های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد قم فعال است و بسیاری از پزشکان قم و شهرهای دیگر کشور دانش آموختگان این دانشکده هستند؛ این دانشکده مظلوم واقع شده و مشکلات فراوانی دارد که نیازمند حمایت مسئولین است.

    رئیس واحد قم آمار و توضیحاتی در خصوص تعداد اعضای هیأت علمی و رتبه های آنان، امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و کتابخانه، طرح های درآمدزای دانش بنیان و قراردادهایی که برای اجرای آنها منعقد شده است، تعداد رشته ها و رشته های جدید و نرخ رشد دانشجویی در مقاطع مختلف در این واحد دانشگاهی ارائه داد.

     وی در پایان سخنانش تاکید کرد: با توجه به این که توسعه یک بسته همبسته است ؛ باید فکری برای امکانات، ترکیب نیروی انسانی و برنامه‌ریزی‌ها در دانشگاه‌ها کرد.

    دکتر قاسم زاده معاون علوم پزشکی واحد قم  نیز آماری را در خصوص علوم پزشکی استان قم ارائه کرد و به تشریح مشکلات موجود در دانشکده علوم پزشکی قم پرداخت و گفت: هنوز با کسب استانداردهای وزارت علوم و وزارت بهداشت فاصله داریم که در دو سال اخیر فشار زیادی را بر سیستم وارد کرده است.

     وی با اعلام این خبر که پژوهشگاه، کارگاه و درمانگاه علوم پزشکی در واحد قم با طب سنتی به ارائه خدمات پرداخته است، تاکید کرد واحد قم تنها واحدی بود که در مراسم اربعین هیأت امداد پزشکی به کربلا اعزام کرد و در مراسم مختلف مذهبی که در سطح استان قم برگزار می شود این رویکرد را خواهیم داشت.

      وی همچنین با تشریح ابتکاراتی که واحد قم در نحوه تربیت نیروهای پرستار و اخلاق پزشکی به کار گرفته است تاکید کرد: واحد قم قابلیت تبدیل شدن به الگو برای دانشکده‌های علوم پزشکی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را داراست.

قائم مقام رئیس واحد قزوین در جلسه مشترک دبیرکل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی منطقه 6:

فلسفه وجود هیأت امنای استان ها استفاده از سرمایه های انسانی و پتانسیل استادان به عنوان نخبگان و فرهیختگان جامعه است

     دکتر عطایی قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین با تشکر از میزبانی شایسته واحد کرج ضمن ارائه آماری از وضعیت موجود واحدهای استان قزوین اعم از تعداد دانشجو، مقالات علمی، کتاب های تالیف شده، وضعیت آزمایشگاه ها و کارگاه ها گفت: استان قزوین تا پایان سال 94 دارای 6 مرکز بود که با توجه به تجمیع به 4 مرکز تقلیل پیدا کرد و واحد قزوین در حال حاضر از نظر آموزشی استانداردهای لازم را داراست.

     وی افزود: با مطرح نمودن مباحث درآمدزایی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، در حال حاضر قزوین یکی از قویترین مراکز رشد را دارد و بیش از 80 شرکت در این زمینه فعالند که از این تعداد 46 شرکت دانش بنیان شده اند و 7 شرکت از آنها موافقت معاونت علمی دانشگاه آزاد اسلامی را کسب کرده و از مزایای آن استفاده می کنند.

    وی همچنین گزارشی در خصوص میزان درآمد، طرح های عمرانی و آموزشی و جزئیاتی در خصوص طرح های شرکت های دانش بنیان ارائه داد و به ارائه مشکلاتی در خصوص روند اجرای امور در هیأت امناهای استان ها پرداخت و گفت: فلسفه وجود هیأت امنای استان ها استفاده از سرمایه های انسانی و پتانسیل استادان به عنوان نخبگان و فرهیختگان جامعه است و به نظر می رسد سازوکاری لازم است که بتوان از این سرمایه استفاده کرد و با اعتماد به این نیروها، به آنها آزادی عمل و تصمیم گیری داده شود.

        دکتر عطایی با اشاره به تخصصی شدن امور و زودگذرشدن فرصت ها بحث مدیریت متمرکز را منتفی دانست و تصریح کرد: در حال حاضر مدیری قدرتمند است که تخصصی و با عدم تمرکز اختیارات کار کند.

    وی نیاز استادان دانشگاه را تنها مادی ندانست بلکه آن را نیاز علمی و معنوی دانست که می بایست در درجه اول به آن پرداخته شود چرا که استاد دانشگاه براساس جنبه مادی وارد عرصه علم و دانش نشده است.

 

 رئیس واحد هشتگرد در جلسه مشترک دبیرکل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی منطقه 6:

بکارگیری نیروهای انسانی دارای استانداردهایی است که باید در نظر گرفته شود

      رئیس واحد هشتگرد با تشریح مشکلاتی که در این واحد دانشگاهی وجود دارد گفت: دانشگاه آزاد اسلامی همچنان درگیر حل مشکلاتی است که در سال های گذشته برای آن ایجاد شده است.    

     دکتر شجاعی نگاه به مدیریت دانشگاه ها را نگاهی مادی ندانست و گفت: بکارگیری نیروهای انسانی در دانشگاه دارای استانداردهایی است که باید در نظر گرفته شود و با حداقل نیروی انسانی نمی توان انتظار داشت دانشگاه ها از سیستم آموزش محور خارج شده و وارد عرصه های رقابت های علمی و پژوهشی شود.

  وی لزوم حفظ مدیران خوب را ارحج بر تربیت مدیران جدید دانست و ایجاد انگیزه با کاهش فشارهای سیستمی را یکی از راهکارهای موجود برشمرد.

         دکتر شجاعی لزوم حمایت بیشتر از سوی مسئولین را لازمه پیشبرد اهداف دانشگاه و رهایی از وضعیت کنونی دانست.

 

رئیس واحد تاکستان در جلسه مشترک دبیرکل هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای دانشگاهی منطقه 6:

منابع انسانی یکی از مهمترین ابزار حرکتی برای تحقق اهداف دانشگاه است

رئیس واحد تاکستان با تاکید بر حمایت از مدیران اجرایی با اشاره به آمار تعدیل نیروهای این واحد دانشگاهی گفت: منابع انسانی یکی از مهمترین ابزار حرکتی برای تحقق اهداف دانشگاه است

دکتر عطایی تاکید کرد: بیشترین اتلاف منابع و انرژی در داخل دانشگاه آزاد صورت می گیرد و مشکلات ابتدا بایستی از داخل حل شود تا واحدهای دانشگاهی بتوانند با سایر دانشگاه ها به رقابت بپردازند.

وی با اشاره به طرح های درآمدزای واحد تاکستان به بیان پاره ای مشکلات در خصوص مرکزها و هسته های فناور و شرکت های دانش بنیان در این دانشگاه پرداخت و کمبود منابع مالی را یکی از عمده ترین مشکلات در واحد تاکستان برشمرد.

رئیس مرکز شال نیز گفت: اختیارات هیآت امنای استانی اگر به اندازه کافی تعریف شود می توان با آگاهی از پتانسیل ها و مشکلات واحدهای استان می توان به نتایج خوبی دست پیدا کرد.

دکتر علی اکبری با ارائه آماری از پتانسیل های موجود در مرکز شال گفت: می توان با رعایت مسائل کیفی با ارتقاء مراکز آموزشی از سریز نیروهای دانشجوی استان به استان های مجاور جلوگیری کرد.

در پایان این نشست حاضرین پس از پخش کلیپ های معرفی توانمندی های واحد کرج و قزوین با اقامه نماز جماعت در مسجد پیامبر اعظم(ص) واحد کرج، مزار شهدای گمنام این دانشگاه را گلباران کردند.

همچنین دبیرکل هیأت موسس دانشگاه ازاد اسلامی و روسای واحدهای دانشگاهی استان های البرز، قم و قزوین از آزمایشگاه ها، کارگاه ها، فضاها و امکانات آموزشی، پژوهشی و آزمایشگاهی واحد کرج بازدید کردند.

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز