آیا درد قفسه سینه همیشه علل قلبی دارد؟

 

تهیه و تنظیم : دکتر علیرضا شکرگزار

 

 

 

حتماً در طول زندگی در قفسه سینه خود گاهی احساس درد داشته اید و اکثراً خودبخود یا با مراجعه به پزشک بر طرف شده و علت مهمی نداشته است. جالب است بدانید شایعترین علت درد قفسه سینه ، عوامل غیر قلبی است.

از علل درد قفسه سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-     بیماریهای گوارشی : معده ( زخم معده و اثنی عشر ) – مری ، کیسه صفرا و ....

2-     بیماریهای جدار قفسه سینه ( اسکلتی – عضلانی )

3-     بیماریهای قلبی : آنژین صدری – انفارکتوس قلبی

4-     وضعیت هیجانی ، روانی

درصورت وجود فشار خون ، بالابودن چربی و قند خون ، سیگار کشیدن ، استرس و .... ممکن است به تدریج عروق کرونر که وظیفه خونرسانی به عضله قلب را دارند دچار آسیب شوند و در مواقع فعالیت و نیاز بیشتر قلب به خون ، کفایت خونرسانی را نداشته باشند ( ایسکمی ) و اگر این حالت ادامه یابد عضله قلب از بین رفته و تخریب می شود ( انفارکتوس )

 

آنژین صدری :

درد قفسه سینه پشت جناغ ( ممکن است از شکم تا فک تحتانی و شانه ها باشد ) فشار دهنده ، سنگین ، خرد کننده بوده با فعالیت تشدید شده و با استراحت بهبود می یابد ممکن است همراه تهوع و استفراغ و تنگی نفس و تعریق و سبکی سر و کاهش یا افزایش فشار خون باشد.

علت آن : کاهش خونرسانی عروق کرونر

 

مهم :

در برخورد با فردی که درد قفسه سینه دارد چه اقدامی بایستی انجام داد :

       1-     حفظ آرامش و خونسردی

       2-     در صورتیکه بیمار سابقه قلبی دارد بی حرکت نگه داشته شده و با اولین وسیله نقلیه در دسترس به مرکز درمانی اعزام شود.

3-     اگر بیمار سابقه قلبی نداشته باشد نیز بررسی توسط مراکز تخصصی الزامی است.

نکته :

باور غلط این است که اکثر مردم در برخورد با بیمار قلبی منتظر رسیدن آمبولانس و پرسنل تخصصی می شوند و زمان حیاتی ( Golden Time ) را از دست می دهند . در صورتیکه می توان با اقدام سریع و اعزام بیمار جان آنرا نجات داد.

 

پیشگیری :

روند شهر نشینی و صنعتی شدن ارتباط مستقیمی با افزایش بیماریهای قلبی دارد اما می توان این بیماریها را با رعایت برخی نکات به تاخیر انداخت.

 

 

1-   کنترل رژیم غذایی : مصرف کم غذاهای چرب و شیرین و غذاهای کنسرو شده و افزایش مصرف سبزیجات و میوه تازه باعث افزایش طول عمر و سلامتی انسانها می شود.

2-   دوری از استرس و هیجان : گرچه زندگی بدون استرس ممکن نمی باشد اما نحوه برخورد با استرس مهم است و آموزش در این خصوص از مهمترین ملزومات زندگی شهر نشینی است.

3-   پرهیز از مواد مخدر و سیگار کشیدن : باور غلط این است که قلیان و سایر وسایل مشابه خطر چندانی ندارد اما در رفرانسهای علمی لغت Smoking شامل تمامی موارد می شود.

4-     ورزش و تحرک جسمی منظم تا حدود زیادی از بروز بیماریهای قلبی جلوگیری می کند.

 

    منابع :

1-    REF  اصول طب داخلی هاریون

2-     مبانی طب سیسل

3-     مقالات علمی اینترنت